VIDEO. Sportul Şimleu nu poate trece de “complexul” Şomcuta Mare

Învinşi în jocul de baraj de Progresul Şomcuta Mare, şimleuanii au bifat încă un eşec în faţa maramureşenilor. Eşecul elevilor lui George Zima de azi din campionat a fost unul chiar drastic

După meciul de baraj de la Satu Mare, Sportul Şimleu spera la o revanşă în faţa maramureşenilor de la Progresul Şomcuta Mare. Cu două rezultate pozitive în startul sezonului, elevii lui George Zima au plecat spre Şomcuta Mare cu speranţă, cu atât mai mult cu cât conducerea reuşise în zilele trecute câteva achiziţii interesante.

Din păcate, şimleuanii au fost învinşi şi de data aceasta şi încă mai clar decât în partida de baraj. De precizat faptul că calitatea jocului a avut de suferit din cauza unei ploi care s-a abătut asupra oraşului Şomcuta Mare pe toată durata partidei.

Sălăjenii au încercat să treacă peste toate obstacolele, dar nu au găsit drumul spre gol în prima repriză. Gazdele au deschis scorul încă din primele minute, pentru ca Progresul să aibă deja un avantaj mai liniştitor la pauză (scor 2 – 0).

La vestiare, antrenorul  George Zima a încercat să îşi mobilizeze elevii. Din păcate, pentru George Pop şi compania a venit încă un gol chiar în startul reprizei secunde. Reuşita maramureşenilor le-a turnat plumb în ghete şimleuanilor. Totuşi, în minutul 71, Marius Leitan a reuşit să marcheze golul de onoare. Scorul final l-a stabilit tot amfitrionii, prin Mihai Lazăr, care a închis pentru 4 – 1.

Un duş rece pentru tânăra echipă a Şimleului, care trebuie să treacă repede peste acest moment mai dificil şi să se concentreze pentru următoarele jocuri.

Mai multe pe acest subiect, în ediţia ziarului Sportul Sălăjean de miercuri, 30 septembrie.

Etapa a III-a, sâmbătă, ora 17.00

Progresul Şomcuta Mare – Sportul Şimleu 4 – 1 (2 – 0)

Au marcat: Pavel Nemeș (‘2 şi 46), Lorand Lang (’43) şi Mihai Lazăr (’83), respectiv Marius Leitan (’71)

Progresul: Lovasz Alexandru – Tudor Balmuş, Pavel Nemeş, Darius Vultur, Mihai Lazăr, Lang Lorand, Illeş Ştefan (cpt.), Andrei Tutuţă, Raul Negreanu, Bogdan Bârle şi Bogdan Buşică. Rezerve: Iuliu Roşiianu – Mihai Revesz, Bogdan Lazăr, Mihai Gherghel, Cristian Domniţa, Ionuţ Buhai, Marco Petran, Cezar Bud şi Pohl Roland. Antrenor: Cristian Bogdan. Delegat: Mircea Dan

Sportul: Paul Cosma – Răzvan Pop, Guiti Ismail, Gabriel Caba, Bogdan Ciaca, Luigi Pop,George Pop, George Contraş, Adelin Neaga, Marius Leitan şi Gueye Mansour. Rezerve: Sipos Jozsef  – Bogdan Oltean, Silviu Crişan, Ilie Dan Martin, Codruţ Ardelean, Lazăr Zoltan, Olimpiu Ardelean, Alex Cătuna şi Sebastian Pop. Antrenor: George Zima. Delegat: Ioan Gurzău

Sursa video: Facebook Progresul Şomcuta Mare