ARTE MARTIALE

Şimleuanca Georgiana Popan, dublă medaliată cu argint la Naţionalele de Qwan ki do!

Sportivii de la CS Long Dau Şimleu Silvaniei au câştigat patru medalii, după ce şi fraţii Kiss Szilard şi Kiss Botond au urcat pe podium

Rezultate foarte bune pentru elevii lui Nicolae Popan, la ediţia din acest an a “naţionalelor”, ce a avut loc la Botoşani, la finele săptămânii trecute. Astfel, între cele 30 de cluburi din toată ţara, CS Long Dau s-a calificat cu nouă sportivi, respectiv Răzvan Coţe, Remus Tusan, Casian Lipo, Csiki Szabolcs, Kiss Botond, Cristian Popan, Kiss Szilard, Georgiana Popan (toţi opt din Şimleu Silvaniei) şi Rareş Opriş (Zalău). La competiţie, Sălajul a fost reprezentat şi de arbitrul Dorel Pop.

Deşi la start s-au aflat peste 350 de participanţi din România, gruparea de sub Măgură a cucerit 4 medalii, iar două dintre ele au fost cucerite de Georgiana Popan, argint la luptă imaginară şi luptă imaginară cu bastonul!

Declaraţii şi alte amănunte, în ziarul Sportul Sălăjean, din 19 martie.