Culturism

Anca Bergen, pe scenă alături de profesioniştii din Statele Unite ale Americii

Culturista originară din judeţul Sălaj a participat la un concurs de profesionişti în Florida, reuşind o clasare în prima jumătate a clasamentului

Judeţul Sălaj se mândreşte cu Anca Ioana Bergen, culturista care face show în Statele Unite ale Americii. Sportiva a reuşit să devină campioană naţională în America de Nord, fapt pentru care a primit şi cardul PRO, cu care poate participa la competiţii de profesionişti.

A urcat pentru prima dată pe scenă la un concurs la profesionali la finalul anului 2019. Este vorba despre “Romanian muscle fest pro”, competiţie internaţională care s-a desfăşurat tocmai la Bucureşti.

Anca Ioana Bergen a revenit în Statele Unite cu gânduri mari, însă pandemia de coronavirus a dat peste cap tot sportul mondial, astfel că şi concursurile de culturism au fost amânate până în această vară.

Astfel, în această lună, sălăjeanca a revenit pe scenă cu ocazia concursului Wings of Strength by Tim Gardner, un turneu IFBBPRO, desfăşurat la Tampa, Florida. Culturista a avut o prestaţie bună, având în vedere că acesta a fost doar al doilea concurs la profesionali. La acest concurs au participat peste 200 de amatori şi peste 200 de profesionişti, totul desfăşurându-se respectând normele în vigoare, stabilite de autorităţile americane.

Sălăjeanca a participat la categoria Figure, acolo unde au fost înscrişi în total 26 de sportivi. Anca s-a clasat pe locul 13.

“Totul a fost organizat foarte bine. Am purtat mască aproape tot timpul, doar pe scenă am fost fără mască. A fost o competiţie destul de mare, având în vedere că au fost câteva sute de sportive, dar după cum am mai spus, totul s-a desfăşurat bine şi în siguranţă. Nici nu am îndrăznit să visez că voi urca pe asemenea scene prestigioase cu atleţi uimitori. Sunt recunoscătoare pentru asta. Am inima plină de bucurie”.