ACS FC Recea a pierdut la limită în deplasare la Baia Mare şi promovarea se joacă la Recea!

După un joc echilibrat cu ocazii de ambele părţi, Minaur Baia Mare a reuşit să se impună cu 2 – 1. Astfel, echipa care va promova în Liga a II-a se va decide în urma returului ce va avea loc duminică, pe Stadionul Comunal din Recea

Miercuri după-amiază, Stadionul “Viorel Mateianu” din Baia Mare a găzduit partida tur a barajului pentru promvoarea în Liga a II-a dintre Minaur Baia Mare şi ACS Fotbal Comuna Recea. Cele două formaţii s-au duelat în faţa unui public numeros, prezent în afara stadionului, dar care a ţinut să asiste pe “viu” la acest joc.

Cele două echipe au început destul de timorat partida şi s-au tatonat reciproc în primul sfert de oră, fără ocazii importante. Cristi Bud a spart tiparul în minutul 20, când a reuşit să îl învingă pe Alin Bota cu un şut puternic din interiorul careului şi a adus Minaur în avantaj.

Jucătorii de la Recea au replicat imediat şi după o cursă personală, Adrian Balha a nimerit doar bara porţii băimărene. Adrian Şter a replicat pentru Minaur, însă şutul său a trecut puţin pe lângă poarta apărată de Alin Bota.

Până la pauză, Romario Rus a fost şi el aproape de egalare, dar şutul său a fost respins in extremis de portarul gazdelor de la Minaur. Astfel, prima parte s-a încheiat cu avantajul minim al celor de la Minaur.

Băimărenii au revenit mai proaspeţi de la cabine şi după ce Paul Batin a trimis cu capul puţin pe lângă, în minutul 69, Brian Lemac a dublat avantajul echipei gazdă, înscriind în poarta fostei sale echipe din centrarea primită de la Ciprian Duruş.

Jocul s-a mai echilibrat şi cei de la ACS FC Recea au început să preia controlul partidei. Milian Urs şi Alex Oltean au încercat poarta aparată de Dombardi, dar fără efect pe tabelă.

În minutul 83, Viorel Chinde scapă singur spre poarta adversă, fiind faultat de portarul băimărean în interiorul careului. Portarul Alin Bota şi-a asumat responsabilitatea penalty-ului. Căpitanul de la Recea a executat fără emoţii şi a redus din diferenţă.

S-a terminat 2 – 1 pentru Minaur Baia Mare, astfel că toate calculele promovării se vor face pe Stadionul Comunal din Recea.

Meciul retur este programat pentru duminică, 9 august, cu începere de la ora 17.30.

Minaur Baia Mare – ACS Fotbal Comuna Recea 2 – 1 (1 – 0)

Au marcat: Cristian Bud (’20) şi Brian Lemac (’69), respectiv Alin Bota (’84)

Minaur Baia Mare: Balasz Dombardi – Ciprian Duruş (cpt.), Florin Cordoş, Bogdan Piper, David Simion, Claudiu Pamfile, Cătălin Tutuţa, Eugen Zasaviţchi, Adrian Şter, Cristian Bud şi Paul Batin. Rezerve: Alex Gudea – Valer Giurgiu, Denis Lihet, Brian Lemac, Jean Prunescu, Adrian Bedea şi Raul Hăjmăşan. Antrenor: Dorin Toma

ACS Fotbal Comuna Recea: Alin Bota – Paul Szecui, Gabriel Oiţă, Milian Urs, Cosmin Berindea, Adrian Micaş, Romario Rus, Alex Oltean, Viorel Chinde, Arthur Teut şi Adrian Balha. Rezerve: Dorian Răileanu – Ciprian Brata, Cătălin Jucan, Bogdan Paşca, Cosmin Berindea şi Raini Bandula. Antrenor: Ciprian Danciu. Antrenor secund: Ovidiu Mic

Au arbitrat: Florin Andrei (centru) – Claudiu Lucaciu şi Tunyogi Ferencz (asistenţi).