BOX

Cinci concurente, cinci medalii

Delegatia salajeana, alcatuita din cinci sportive si antrenorul Ioan Popa, deplasata la Ploiesti la inceputul saptamanii, pentru editia din acest an a Cupei Romaniei, s-a intors acasa cu cinci medalii. Practic, fiecare sportiva a CSM Zalau si-a trecut in cont cate o medalie. La start s-au aliniat 70 de pugiliste din toata tara, de fapt, varfurile fiecarui club.

Astfel, la junioare, Diana Chis (cat. 66 kg) a obtinut medalia de argint, in timp ce Gabriela Pintea (cat. 70 kg) a cucerit aurul. La tineret, la categoria 57 kg, Cosmina Farcas s-a ales doar cu medalia de bronz, dupa ce a cedat in semifinale la capatul unui meci foarte strans in fata Biancai Apostol din Targu Jiu, care avea sa cucereasca trofeul. Mihaela Pausan a facut ravagii la categoria 80 kg, reusind sa se impuna in fata unei sportive din Baia Mare mult mai inalte. In fine, la senioare, Flavia Iacob (+81 kg) a fost singura sportiva din delegatia CSM Zalau care a sustinut doua meciuri, ambele castigate, conditii in care a intrat in posesia trofeului si a medaliei de aur. La final, Ioan Popa era extrem de multumit si fericit de performanta elevelor sale. “CSM Zalau putea participa cu 19 sportive, dar am decis sa ne prezentam cu varfurile generatiilor. Pentru noi, performanta din acest an a fost una deosebita, deoarece ne-am luat revansa. A fost momentul adevarului”, ne-a martusit cu entuziasm maestrul Popa.