FC Zalău s-a încălzit în amicalul cu U Cluj, pentru meciul cu Sănătatea

Cele două formaţii s-au duelat pentru a patra oară în acest an, în partide de verificare

Cum Universitatea Cluj nu a mai susţinut partida din etapa a XIV-a a Ligii 1, contra celor de la Steaua Bucureşti, oficialii clujeni au ajuns la o înţelegere cu conducerea lui FC Zalău astfel că au programat un joc amical. A fost al patrulea joc de verificare dintre cele două formaţii, disputat în acest an. Partida a avut loc marţi după-amiază, la Baza Sportivă Clujeana, unde a asistat şi noul preşedinte al "şepcilor-roşii" , fostul dinamovist – Vlad Munteanu. Referitor la joc, să spunem că a fost un test util pentru ambele echipe, iar FC Zalău a lăsat o impresie bună, în unele momente. La scorul de 0 – 0, Mihai Bode a ratat o lovitură de la 11 metri, iar clujenii, mult mai experimentaţi, au marcat până la pauză prin Calcan şi Takacs, ultimul de la punctul cu var.

După pauză, gazdele şi-au dublat avantajul la reuşitele lui Abrudan şi Kovacs, U Cluj câştigând în faţa Zalăului al patrulea amical din acest an.Chiar dacă a fost un test reuşit pentru FC Zalău, în cele din urmă acest amical s-a lăsat şi cu urmări, iar Vlad Negrean a suferit o întindere şi sunt şanse minime ca el să poate evolua la meciul de vineri cu Sănătatea Cluj.

U Cluj – FC Zalău 4 – 0 (2 – 0)

Au marcat: Andreas Calcan (‘10), Rareş Takacs (‘30), Octavian Abrudan (‘50) şi Kovacs Lorand (‘55)

Universitatea Cluj: Niculescu – Ciupe, Szilagyi, Ninu, Mendy – Kovacs – Rilke (Ursu 23), Cristocea, Calcan, Takacs – Ene. Au mai evoluat în a doua repriză: Veselvsky – Cordoş (Dulap), Abrudan, Neag, Prescură – Ursu, Bucşă, Lungu, Borza, Kovacs (Greu) – Lemnaru. Antrenor: Mihai Teja

FC Zalău: Claudiu Chiş – Vlad Lung, Mihai Bode, Vlad Negrean, Viorel Ionaşcu, Andrei Ghiuruţan, Cosmin Cosma, Gabriel Å¢iriac, Daniel Supuran, Raul Stanciu şi Codruţ Ardelean. Au mai evoluat: Cristian Man – Raul Silaghi, Mihai Cherecheş, Alexandru Pop, Răzvan Criste, Sebastian Moroti, Victor Dobrescu şi Radu Marian. Antrenori: Vasile Jula şi Cristian Oros