Cea mai disputată bătălie pentru titlu la juniori A1 s-a “stins”

Doar juniorii din Liga a IV-a au apucat să joace în acest an, în prima etapă din 2020 care a avut loc la începutul lunii martie. Campionatul de juniori A1 era unul extrem de interesant în acest sezon, în condiţiile în care se anunţa cea mai disputată bătălie la titlu, între trei echipe

După ce ani la rând această competiţie a fost dominată de CS Barcău Nuşfalău care a cucerit 10 titluri în ultimii 12 ani, acum pentru trofeul juniorilor din Liga a IV-a Sălaj se luptau trei echipe, Sportul Şimleu, Rapid Jibou şi Dumbrava Gâlgău.

Primele două erau la egalitate de puncte şi despărţite doar de golaveraj, în timp ce Dumbrava Gîlgău era pe locul 3, la două puncte în spate, dar avea un meci mai puţin jucat.

În singura etapă care s-a jucat în 2020, Sportul Şimleu a preluat fotoliul de lider, după ce a câştigat cu Someşul Someş Odorhei, profitând de remiza dintre celelalte două candidate, Dumbrava Gîlgău şi Rapid Jibou.

Campioana Sălajului la juniori A1 urma să joace la barajul pentru calificarea la turneul semifinal cu campioana din Bihor. În campionatul din judeţul vecin, pe primul loc se află CAO Oradea, la fel ca şi la seniori.

Competiiţile de juniori care au fost îngheţate:

U19: Campionatul Naţional U19, Campionatul Judeţean U19, Cupa României U19, Supercupa României U19

U17: Liga Elitelor U17, Campionatul Naţional U17, Campionatul Judeţean U17, Cupa României U17, Supercupa României U17

U16: Liga Elitelor U16

U15: Liga Elitelor U15, Cupa României U15, Supercupa României U15

U14: Turneul Speranţelor

U13: Campionatul Naţional U13

U11: Campionatul Naţional U11

U10: Interliga Naţională

U9: Interliga Naţională

U8: Interliga Naţională