Unirea Mirşid a trecut la pas de AS Creaca Jac

Echipa antrenată de Marius Cozma s-a impus cu 4 – 0 şi începe să spere la calificarea în play-off Seriei Est din Liga a V-a

Deşi a început un nou proiect de la zero, Unirea Mirşid a câştigat deja două trofee în această pauză competiţională, după ce echipa condusă de Marius Cozma a câştigat Cupa AJF şi Cupa Primăverii. Nici în campionat nu stă rău echipa din Mirşid şi a început acest retur cu gândul să prindă play-off-ul.

Începutul a fost foarte bun şi Unirea a trecut la pas de AS Creaca Jac. Dănuţ Ianchiş a deschis scorul în minutul 21, iar câteva minute mai târziu, Ciprian Stoica şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor.

Avantajul echipei gazdă avea să crească şi mai mult chiar înainte de fluierul final al primei reprize. Viorel Chende a marcat pentru 3 – 0, iar moralul echipei conduse de Samir Sabou era la pământ. În zadar au încercat cei de la AS Creaca Jac să revină în partea secundă, deoarece tot gazdele au scuturat plasa. Sergiu Bereschi a punctat pentru 4 – 0 şi totodată a stabilit şi scorul final.

Pentru Unirea Mirşid urmează un duel de foc, în deplasare la Tihău, în timp ce AS Creaca Jac are etapă liberă.

Unirea Mirşid – AS Creaca Jac 4 – 0 (3 – 0)

Au marcat: Dănuţ Ianchiş (‘21), Ciprian Stoica (‘29), Viorel Chende (‘45+1) şi Sergiu Bereschi (‘65)

Unirea: Raul Chiş – Ionuţ Pop, Marius Bereschi, Călin Chiş (cpt.), Dănuţ Pop, Emanuel Pop, Sergiu Bereschi, Bogdan Petran, Viorel Chende, Dănuţ Ianchiş şi Ciprian Stoica. Rezerve: Vasile Herţe, Cristi Bîrjac, Dorin Sabo, Florin Baboş, Ghiocel Brînduşe, Andrei Baboş şi Marius Cozma. Conducător: Călin Bereschi

AS Creaca Jac: Vasile Olosutean – Ionuţ Nosa, Todoruţ Sabău, Dan Surducan, Adrian Groza, Răzvan Faur, George Marian (cpt.), Adrian Sabou, Sergiu Brie, Raul Jecan şi Rareş Pripon. Rezerve: Raul Bălan – Marcel Mureşan,  Raul Chiş, Daniel Faur şi Mircea Pripon.  Delegat: Samir Sabou

Au arbitrat: la centru – Raul Horvat (Zalău), asistenţi – Sebastian Cucuian (Păuşa) şi Ionuţ Marincaş (Zalău)

Observator AJF: Liviu Buzure (Jibou)

Jucătorul meciului: Ciprian Stoica