HC Zalău, pe locul 8 în Liga Naţională, în momentul întreruperii campionatului. CLASAMENTUL şi ultimele rezultate

Formaţia zălăuană a pierdut ultimul meci susţinut la Buzău, la o diferenţă de cinci goluri, iar zilele trecute a căzut pe locul 8, după ce Măgura Cisnădie a câştigat restanţa de la Slobozia

Şi Liga Naţională de handbal feminin este într-o pauză, însă această întrerupere nu este una forţată ca la alte sporturi. Campionatul de handbal feminin era oricum întrerupt, deoarece această perioadă urma să fie dedicată Naţionalei, care urma să participe la turneul preolimpic şi să susţină partidele cu Polonia din preliminariile Campionatului European.

Toate acestea au fost amânate pentru luna iunie ca urmare a pericolului epidemiologic creeat de coronavirus.

Conform programului, Liga Naţională ar urma să se reia pe 4 aprilie, însă rămâne de văzut dacă se va putea acest lucru.

Săptămâna trecută au avut loc ultimele două meciuri înainte de întreruperea campinatului, ambele disputate fără spectatori. Derby-ul dintre CSM Bucureşti şi SCM Vâlcea s-a terminat 23 – 22 pentru bucureştence, iar tot miercuri a mai avut loc restanţa dintre AHCM Slobozia şi Măgura Cisnădie. Jocul a fost câştigat de Măgura Cisnădie, care astfel a ajuns la 27 de puncte, egalând-o la puncte pe HC Zalău.

Practic, patru echipe sunt acum cu acelaşi punctaj, Gloria Bistriţa, Măgura Cisnădie, HC Zalău şi SCM Craiova, dar cum gruparea din Cisnădie are un golaveraj mai bun, a urcat pentru moment pe locul 7, în timp ce HC Zalău se află pe poziţia a opta, cu şapte etape înaintea finalului de campionat.

Rezultatele înregistrate în restanţele din această săptămână:

CSM Bucureşti – SCM Rm. Vâlcea 23 – 22 (15 – 12)

AHCM Slobozia – Măgura Cisnădie 19 – 21 (10 – 8)

Clasament Liga Florilor MOL

Pos Team J V E Î GM GP P
1 SCM Rm. Vâlcea 18 14 1 3 488 405 43
2 CSM Bucureşti 17 14 1 2 467 386 43
3 Minaur Baia Mare 18 11 3 4 473 423 36