HC Zalău a rămas pe locul 7 şi după etapa în care a stat. REZULTATELE şi CLASAMENTUL

În runda în care trebuia să joace cu Corona Braşov, HC Zalău a avut liber, dar a rămas pe locul 7. Formaţia zălăuană a fost egalată la puncte de SCM Craiova, care ocupă locul 8, dar are un meci în plus jucat

La finalul săptămânii trecute, HC Zalău a avut pauză în Liga Naţională. În etapa a XVIII-a, gruparea de sub Meseş trebuia să joace cu Corona Braşov, formaţie ce a fost exclusă din Liga Naţională ca urmare a unui scandal de dopaj.

Chiar dacă echipa zălăuană a stat, în urma celorlalte rezultate a rămas pe locul 7. HC Zalău a fost egalată la puncte de SCM Craiova, care a câştigat la pas cu HCM Slobozia, însă echipa olteană este pe locul 8, având un golaveraj inferior Zalăului.

În runda a XVIII-a, favoritele au cam avut câştig de cauză. Minaur Baia Mare a câştigat în deplasarea de la Rapid, Dunărea Brăila s-a impus în deplasarea de la “U” Cluj, iar Măgura Cisnădie a trecut pe teren propriu de CSM Slatina, însă cu puţine emoţii, scorul final fiind 27 – 26, după ce la pauză, Slatina a avut un avans de două goluri.

Un rezultat oarecum surprinzător a fost la partida dintre Gloria Bistriţa şi Gloria Buzău. Formaţia din Buzău a câştigat cu 29 – 28 pe terenul sfert-finalistei Cupei EHF şi se află pe locul 4 în Liga Naţională.

În etapa a XVIII-a este programat şi derby-ul dintre CSM Bucureşti şi SCM Rm. Vâlcea, dar acesta va avea loc pe 11 martie.

În cadrul etapei a XIX-a, HC Zalău va juca joi, de la ora 16.00, în deplasare la Gloria Buzău.

Rezultatele etapei a XVIII-a:

Gloria Bistriţa – Gloria Buzău 28 – 29 (15 – 16)

Rapid Bucureşti – Minaur Baia Mare 20 – 27 (13 – 14)

“U” Cluj – Dunărea Brăila 25 – 33 (14 – 15)

Măgura Cisnădie – CSM Slatina 27 – 26 (12 – 14)

SCM Craiova – HCM Slobozia 28 – 17 (13 – 9)

CSM Bucureşti – SCM Rm. Vâlcea – în 11 martie

HC Zalău a stat

Clasament Liga Florilor MOL

Pos Team J V E Î GM GP P
1 CSM Bucuresti 16 13 1 2 444 364 40
2 SCM Râmnicu Vâlcea 16 13 1 2 439 360 40
3 Minaur Baia Mare 17 10 3 4 443 396 33