JUNIORI

Academia de Volei “Lazăr Marius” şi CSS Zalău s-au calificat la turneul semifinal de minivolei

Academicienii au câştigat Seria F, după ce şi-a trecut în cont şi turneul IV, în timp ce elevii lui Horea Giurgiu s-au calificat la turneul semifinal de pe locul 2 în Serie

Voleiul juvenil din Sălaj traversează o perioadă bună. După rezultatele excelente din sezonul trecut când judeţul nostru a avut două echipe în topul naţional al Campionatului de Minivolei, Academia de Volei “Lazăr Marius” şi CSS Zalău impresionează din nou.

Cele două echipe au făcut parte din Seria F şi au reuşit să se califice la turneul semifinal. Academia de Volei “Lazăr Marius” a defilat în această serie şi după ce a câştigat primele trei turnee, “academicienii” şi-au trecut în cont şi pe al patrulea.

La Bistriţa, în perioada 21 – 22 februarie a avut loc turneul IV de minivolei, ultimul din Seria F. Turneul a fost amânat pentru această dată, deşi ar fi trebuit să se dispute în luna decembrie.

Echipa organizatoare, LPS Bistriţa, nu a câştigat niciun meci şi spera să “spargă” această barieră pe teren propriu. De cealaltă parte, Academia de Volei “Lazăr Marius” Zalău şi CSS Zalău şi-au propus să practice un joc bun şi să-şi asigure primele două locuri în Serie, care asigură calificarea la turneul semifinal.

Academicienii au început perfect şi au câştigat cu 3 – 1 în faţa celor de la CSS Zalău. În a doua zi de competiţie, echipa lui Marius Lazăr s-a duelat cu LPS Bistriţa, iar pentru acest joc, antrenorul zălăuanilor a decis să le dea şansa să joace unor copii mai mici pe care doreşte să-i folosească în campionatul viitor.

În aceste condiţii, echipa gazdă s-a impus, dar Marius Lazăr s-a arătat mulţumit de atitudinea băieţilor săi, mai ales că au câştigat un set. Tot în a doua zi, CSS Zalău a pierdut cu CSS 2 Baia Mare, după care a învins LPS Bistriţa. În ultimul joc, Academia de Volei “Lazăr Marius” a învins cu 3 – 1 CSS 2 Baia Mare.

În urma rezultatelor celor patru turnee, Academia de Volei “Lazăr Marius” a câştigat Seria F, în timp ce CSS Zalău s-a clasat pe locul 2. Ambele echipe sălăjene s-au calificat la turneul semifinal.

“A fost foarte bine, pentru că am reuşit să câştigăm două meciuri. Am pierdut un meci, dar l-am pierdut pentru că am folosit şase copii de generaţie 2008 – 2009 ce vreau să-i folosesc în campionatul următor şi pentru ei a fost prima experienţă. I-am folosit în meciul cu LPS Bistriţa, echipă care nu a câştigat niciun meci până atunci. Am vrut să-i folosesc să vadă ce înseamnă competiţia. Nu i-am folosit în celelalte două meciuri pentru că nu e sportiv şi nu am dorit să facem noi clasamentul. Copiii s-au mişcat foarte bine şi chiar am sperat că o să câştigăm. Însă, cei de la Bistriţa au fost cu doi ani mai mari şi în cele din urmă s-au mobilizat şi au câştigat un set”

Marius Lazăr

A fost ultimul turneu de calificare. Urmează să se stabilească datele şi locaţiile de desfăşurare a turneelor semifinale. Până atunci, Academia de Volei “Lazăr Marius” va efecuta un meci amical cu CSS Lapi Dej, echipă care a câştigat Seria E fără joc pierdut. Meciul va avea loc la Dej, în 1 martie.