Connect with us

FOTBAL

Se cunosc primele şase sfert-finaliste de la Cupa AJF, categoria Liga a V-a

Unirea Mirşid, AS Creaca Jac, Venus Giurtelec, Cetatea Valcău, ACS Bănişor-Peceiu şi Stejarul Sîg sunt calificate în sferturi, acolo unde vor mai ajunge şi primele două clasate din Grupa B, după disputarea jocurilor de sâmbătă


Dacă la Liga a IV-a au participat doar trei echipe, la Liga a V-a a existat un interes mare, astfel că la ediţia din acest an s-au înscris 21 de formaţii. Acestea au fost împărţite în patru grupe, iar jocurile din Grupele A, C şi D au avut loc la finalul săptămânii, ştiindu-se deja primele şase sfertfinaliste.

Unirea Mirşid şi AS Creaca Jac s-au calificat din Grupa A

Partidele din grupa A au avut loc duminică, la Someş-Odorhei. A fost o zi plină de meciuri, în condiţiile în care în această grupă au fost şase echipe, fapt ce a rezultat un număr de 15 jocuri.

Unirea Mirşid a fost echipa cea mai exactă şi a câştigat toate cele cinci jocuri, iar de pe locul secund a mers mai departe AS Creaca Jac. Formaţia condusă de Samir Sabou a strâns 10 puncte şi a câştigat lupta cu Cetatea Buciumi, formaţie clasată pe poziţia a treia.

Din Grupa C s-au calificat Venus Giurtelec şi Cetatea Valcău

Jocurile din Grupa B au avut loc sâmbătă, în sala de sport din Valcău de Jos. Cinci echipe au participat în această grupă, iar Venus Giurtelec şi Cetatea Valcău au fost cele mai exacte şi s-au clasat pe primele două locuri.

Ambele echipe au strâns câte 9 puncte, dar pe primul loc s-a clasat echipa din Giurtelec, datorită rezultatului din meciul cu Cetatea Valcău.

ACS Bănişor-Peceiu a învins toate rivalele zonale în Grupa D

Cea mai exactă echipă din Grupa D a fost ACS Bănişor-Peceiu care a câştigat toate meciurile din Grupa D. Formaţia condusă de Medan Cozac şi Cristian Jula a făcut spectacol şi şi-a învins toate rivalele zonale, Gloria Ban, Barcău Tusa şi Stejarul Sîg.

Cu 12 puncte, liderul din Seria Vest a ocupat primul loc, dar mai departe din această grupă merge şi Stejarul Sîg, care a strâns 9 puncte.

Partidele din Grupa B au loc sâmbătă

Şase din cele opt echipe calificate în faza a II-a se cunosc, iar ultimele două se vor şti sâmbătă, după disputarea jocurilor din Grupa B, care vor avea loc sâmbătă, la Someş-Odorhei.

Din această grupă fac parte Olimpia Rus, Agronova Dragu, CS Hida, Năprădeana Năpradea şi Viitorul Băbeni, primele două clasate urmând să se califice în sferturi, care vor avea loc duminică, la Valcău, începând cu ora 12.00.

Programul meciurilor din Grupa B: ( sala de sport din Someş Odorhei): Olimpia Rus, CS Hida, Năprădeana Năpradea, Viitorul Băbeni şi Agronova Dragu

Ora 09.00: Olimpia Rus – CS HIda
09.45: Năprădeana Năpradea – Viitorul Băbeni
10.30: CS Hida – Năprădeana Năpradea
11.15: Agronova Dragu – Olimpia Rus
12.00: Năprădeana Năpradea – Agronova Dragu
12.45: Viitorul Băbeni – CS Hida
13.30: Agronova Dragu – Viitorul Băbeni
14.15: Olimpia Rus – Năprădeana Năpradea
15.00: Viitorul Băbeni – Olimpia Rus
15.45: CS Hida – Agronova Dragu


Rezultatele de la Cupa AJF – categoria Liga a V-a

Grupa A

AS Creaca Jac – Unirea Mirşid 1 – 3
ACS Tihău – Cetatea Buciumi 2 – 3
Someşul Gîlgău – D. Ciocmani 2 – 2
Unirea Mirşid – Dumbrava Ciocmani 3 – 2
Cetatea Buciumi – Someşul Gîlgău 1 – 1
AS Creaca Jac – ACS Tihău 3 – 3
ACS Tihău – Unirea Mirşid 0 – 7
AS Creaca Jac – Someşul Gîlgău 5 – 0
Dumbrava Ciocmani – C. Buciumi 0 – 5
Unirea Mirşid – Cetatea Buciumi 2 – 0
AS Creaca Jac – Dumbrava Ciocmani 3 – 0
ACS Tihău – Someşul Gîlgău 0 – 1
Someşul Gîlgău – Unirea Mirşid 1 – 4
Dumbrava Ciocmani – ACS Tihău 0 – 3
Cetatea Buciumi – AS Creaca Jac 1 – 5

Clasament:
1. Unirea Mirşid 15p, 2. AS Creaca Jac 10p, 3. Cetatea Buciumi 7p, 4. Someşul Gîlgău 5p, 5. ACS Tihău 4p, 6. Dumbrava Ciocmani 1p.


Grupa C

Inter Cizer – Cetatea Valcău 2 – 3
Gloria Marin – Venus Giurtelec 8 – 3
Cetatea Valcău – Gloria Marin 4 – 0
Olimpic Gîrceiu – Inter Cizer 4 – 2
Gloria Marin – Olimpic Gîrceiu 7 – 1
Venus Giurtelec – Cetatea Valcău 6 – 1
Olimpic Gîrceiu – Venus Giurtelec 1 – 10
Inter Cizer – Gloria Marin 6 – 4
Venus Giurtelec – Inter Cizer 6 – 0
Cetatea Valcău – Olimpic Gîrceiu 3 – 0

Clasament:
1. Venus Giurtelec 9p, 2.Cetatea Valcău 9p, 3. Gloria Marin 6p. 4. Inter Cizer 3p, 5. Olimpic Gîrceiu 3p.


Grupa D

ACS Bănişor-Peceiu – Kemer Camăr 10 – 1
Stejarul Sîg – Barcău Tusa 6 – 1
Kemer Camăr – Stejarul Sîg 1 – 5
Gloria Ban – ACS Bănişor-Peceiu 0 – 7
Stejarul Sîg – Gloria Ban 8 – 1
Barcău Tusa – Kemer Camăr 2 – 1
Gloria Ban – Barcău Tusa 3 – 1
ACS Bănişor-Peceiu – Stejarul Sîg 3 – 1
Barcău Tusa – ACS Bănişor-Peceiu 1 – 2
Kemer Camăr – Gloria Ban 2 – 8

Clasament: 1. ACS Bănişor-Peceiu 12p, 2. Stejarul Sîg 9p, 3. Gloria Ban 6p, 4. Barcău Tusa 3p, 5. Kemer Camăr 0p


Programul fazelor finale – DUMINICĂ – la Valcău de Jos:

Ora 12.00: Unirea Mirşid – Cetatea Valcău
12.45: AS Creaca Jac – Venus Giurtelec
13.30: B1 – Stejarul Sîg
14.15: B2 – ACS Bănişor-Peceiu
15.00: Înving. sfert 1 – Înving. sfert 3
15.45: Înving. sfert 2 – Înving. sfert 4
16.30: Finala mică
17.15: Finala mare
18.00: Festivitatea de premiere


 

loading...
Loading...
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ultimele articole




 

 

 

 

More in FOTBAL