Volei Municipal Zalău s-a îndepărtat de primele două clasate. REZULTATELE etapei a XIII-a şi CLASAMENTUL din Divizia A1

Învinsă cu 3 – 1 în deplasarea de la Universitatea Cluj, vicecampioana României face pasul în spate în lupta pentru titlu. Astfel, Volei Municipal s-a îndepărtat la şase puncte de liderul Arcada Galaţi, iar diferenţa până la ocupanta locului 2 este acum de 3 puncte

După victoria de răsunet cu Dinamo, Volei Municipal Zalău a înregistrat un rezultat dezamăgitor în etapa a XIII-a şi a pierdut în deplasarea de la Universitatea Cluj.

În faţa unei echipe modeste a campionatului, gruparea de sub Meseş a avut o evoluţie ştearsă, după ce cu câteva zile înainte, conducerea anunţa că mai mulţi jucători au simtome gripale, iar unul dintre ei a fost internat în spital.

Deşi vicecampioana României a dorit amânarea jocului, partida a avut loc, iar Universitatea s-a impus cu 3 – 1. Acest rezultat ruşinos are urmări şi în clasament, astfel că Volei Municipal Zalău s-a îndepărtat la şase puncte de liderul Arcada Galaţi, care a trecut cu 3 – 0 de CSM Câmpia Turzii. Şi Dinamo s-a distanţat la 3 puncte de Volei Municipal, după ce bucureştenii au câştigat cu 3 – 1 partida cu Explorări Baia Mare.

De înfrângearea Zalăului de la Cluj profită într-o anumită măsură şi ocupanta locului 4, SCMU Craiova, care s-a apropiat la un singur punct de Volei Municipal, după ce a câştigat în deplasarea de la Timişoara.

Într-un alt joc din etapa a XIII-a, Unirea Dej a câştigat cu 3 – 1 meciul cu Gloria Buzău şi şi-a consolidat poziţia a cincea.