Connect with us

CUPA ROMANIEI

Cupa României continuă cu faza a III-a. PROGRAMUL PRIMEI ETAPE


Pe lângă formaţiile calificate din faza a II-a, în grupe au mai intrat echipele din Liga a II-a, dar şi şase grupări din Superligă


Cupa României este competiţia care captează atenţia în această perioadă la Bazele Sportive Onix.

După ce la finalul săptămânii trecute au avut loc meciurile din faza II-a, care s-au disputat în sistem eliminatoriu, în acest weekend are loc prima etapă din faza a III-a, în care sunt angrenate 24 de echipe împărţite în şase grupe.

Pe lângă cele opt formaţii calificate din faza a II-a, în Cupă au mai intrat celelalte echipe din Liga 2, dar şi şase formaţii din Superligă, este vorba de UM Marisa, Rapid Peceiu, Squadra Azzura, Boldor Florex Hida, Stelya Brădet şi Venus Giurtelec.

Aceste grupări au făcut parte din urna capilor de serie la tragerea la sorţi care a avut loc luni.

La prima vedere, formaţiile din Superligă şi cele din Liga 2 par favorite la calificarea în optimi, însă Cupa României a fost mereu plină de surprize, astfel că şi formaţiile din Liga 3 sau Liga 4 vor încerca să se agaţe de orice şansă.

Pentru multe dintre ele Cupa României reprezintă o bună oportunitate de a-şi măsura forţele cu echipe mai bine cotate, ceea ce le poate da un plus de încredere pentru partidele din campionat, care se vor relua de la mijlocul lunii februarie.

După disputarea celor trei etape, primele două clasate obţin calificarea în faza următoare, care va avea loc în perioada 14 – 16 februarie.

În optimi intră şi formaţiile de top din Superligă, Dia Guard Cipricom, Autovip Garden, Dandonia şi Autoland Hosu, urmând ca în această fază să se joace în sistem eliminatoriu.

 

Grupele fazei a III-a din Cupa României:

Grupa A: Stelya Brădet, Michelin, Voinţa Aghireş şi BT Royal

Grupa B: Rapid Peceiu, Brothers Team, Lăncierii Tăşnad şi ACS Cavalerii

Grupa C: UM Marisa, Onorel Alex Service, Generalii şi Golden Boys

Grupa D: Venus Giurtelec, Gleznele Fine, Ianus şi Winners

Grupa E: Boldor Florex Hida, Tenaris, AS Onix şi Brădet SQD

Grupa F: Squadra Azzura, Grand Team Şimleu, Bad Boys şi X Team Ortelec

Programul primei etape din faza a III-a:

Vineri, ora 18.00: Stelya Brădet – Voinţa Aghireş

Ora 19.00: Grand Team Şimleu – X-Team Ortelec

Ora 20.00: Generalii – UM Marisa

Ora 21.00: Venus Giurtelec – Ianus

Sâmbătă, ora 18.00: Brothers Team – ACS Cavalerii

Ora 19.00: Squadra Azzura – Bad Boys

Ora 20.00: Rapid Peceiu – Lăncierii Tăşnad

Ora 21.00: Boldor Florex Hida – ACS Onix

Duminică, ora 13.00: Onorel – Golden Boys

Ora 14.00: Gleznele Fine – Winners

Ora 15.00: Tenaris 2014 – Brădet SQD

Ora 16.00: Michelin – BT Royal

loading...
Loading...
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ultimele articole




 

 

 

 

More in CUPA ROMANIEI